Чи може ТЦК мобілізувати хлопців до 25 років, які не служили

мобілізація до 25

Оскільки останні зміни у законодавстві України встановлюють мобілізаційний вік від 25 до 60 років, чоловіки 18-25 років вважають, що вони не підпадають під мобілізацію. Але це не зовсім так. Деякі хлопці віком до 25 років все ж таки можуть бути мобілізовані, навіть якщо не проходили строкову службу. Хто саме, з’ясовував «Дніпро Оперативний». 

Які підстави мобілізації хлопців до 25 років, які не служили?

Навіть якщо чоловік віком до 25 років не проходив строкову службу, його можуть мобілізувати. Під мобілізацію підпадуть ті, хто отримав офіцерське звання після проходження військової кафедри у виші. Мобілізувати таких чоловіків мають право, якщо вони не продовжують навчання у магістратурі або аспірантурі.

Якщо ж хлопець у віці від 18 до 25 років не служив в армії і не має офіцерського звання, то він не є військовозобов’язаним, а перебуває у статусі призовника і мобілізації не підлягає. Його можуть мобілізувати лише за власним бажанням.

Категорії хлопців до 25 років, яких можуть мобілізувати

Існує три категорії чоловіків до 25 років, які можуть бути мобілізовані:

  • Чоловіки, які проходили військову кафедру у ВНЗ. Вони є офіцерами запасу. Якщо наразі вони не навчаються на магістратурі, то підпадають під мобілізацію.
  • Чоловіки від 18 до 24 років включно, які раніше пройшли строкову службу. Це не враховує демобілізацію строковиків у 2024 році, яких протягом року не будуть мобілізовувати.
  • Чоловіки, які за старим законодавством отримали статус непридатних до військової служби в мирний час або обмежено придатних у воєнний час.

Найчастіше під мобілізацію серед чоловіків до 25 років потрапляють саме представники останньої категорії. Пояснюється це тим, що новий закон взагалі не містить поняття «обмежено придатний». Наразі існують «придатні», «непридатні» та «придатні до виконання конкретних завдань». Тобто усі хлопці до 25 років, які були визнані за старим законодавством обмежено придатними мають пройти у ТЦК військово-лікарську комісію, щоб набути нового статусу. Якщо такого чоловіка визнають придатним до виконання конкретних завдань, то його мобілізують для служби, наприклад, у підрозділи забезпечення або у ТЦК та СП.

Пункт 2 частини першої статті 37 Закону України «Про військовий облік» говорить, що до досягнення 25 років можуть також бути мобілізовані особи, які мають досвід військової або альтернативної служби.  

Крім того, мобілізувати можуть колишніх поліцейських, а також осіб рядового складу МВС, Держмитслужби.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що означає статус в Резерв+ "Потребує уточнення" і як оновити дані.

Категорії: Життя міста

Мітки: Армія, Мобілізація, ТЦК та СП